Magia Czytania – Magia Wiedzy

Czy istnieje sposób na to, aby dziecko uczyło się lepiej i chętniej?

Czytanie jest jedną z najbardziej kluczowych umiejętności w procesie uczenia się, zdobywania i wymiany informacji. Nastały czasy, w których w łatwy i szybki sposób można zebrać ogrom wiedzy. Dominuje obraz. Nawet w szkołach zagwarantowany jest dostęp do internetu w celu uzyskania wysokiego poziomu nauczania, a książka jest atrybutem odchodzącego świata. Czytanie stało się czynnością sprawiającą problem, trącającą nudą i mało znaczącą w stosunku do łatwego dostępu do telewizji, komputerów i smartfonów. Nowomowa komunikatorów oparta na uproszczeniach, emotikonach skracających opis emocji do 😉 lub 🙂 oraz brak interpunkcji i polskich liter, wypiera pisany język polski. Jednak nam – cytując słowa prof. Jerzego Bralczyka – „nie jest obojętne, czy robimy komuś „łaskę” czy „laske””.

Rolą naszej Fundacji jest powstrzymanie procesu zanikania sztuki czytania. Zachęcanie od najmłodszych lat do sięgania po książki. Tworzenie warunków, w jakich to my dorośli mamy wpływ na kształtowanie rozwoju pokoleniowego.

Pamiętajmy, że sięganie po wiedzę z niesprawdzonych źródeł internetowych prowadzi często do daleko idących uproszczeń i bałaganu myślowego. Ten może wpływać na błędne wybory w wyniku czego realizacja celów byłaby utrudniona, a nawet niemożliwa. Wartością są zatem dobre i sprawdzone źródła skąd czerpiemy dane. Umiejętnie wybierajmy te, które mają więcej sprawdzonej wiedzy, realniej opisują świat, w którym żyjemy.

Cieszymy się z faktu rozpoczęcia przygody z magicznym światem czytania i zdobywania wiedzy. To kucz do samorozwoju i osiągania celów – nawet najambitniejszych. Naszym zadaniem jest promocja czytelnictwa, sztuki uczenia się i szybkiego czytania. Zdobywania wiedzy jako nowych praktycznych danych na temat otaczającego nas świata i wydobywania ich z informacyjnego chaosu.

Nasze wydawnictwa

W 2018 roku nasza Fundacja wydała dwie pozycje książkowe mające upamiętnić stulecie polskiej niepodległości. Był to „Album Stu Bohaterów na stulecie Niepodległej” opisujący postacie naszych Stu Bohaterów oraz „Śpiewnik Stu Bohaterów na stulecie Niepodległej”, w którym znalazły się teksty piosenek wojskowych i patriotycznych oraz żurawiejek – wszystko z komentarzem historyka opisującym kontekst każdego z utworów oraz wyjaśniający kulisy jego powstania, słów i znaczeń.

Uzupełnieniem stała się płyta (również w kolekcjonerskiej wersji winylowej) zespołu Alternative Ensemble „Melodie Stu Bohaterów na stulecie Niepodległej”, będąca autorską interpretacją Przemysława Dudy na temat pieśni i melodii sprzed stu lat.


Album
Stu Bohaterów
na stulecie Niepodległej

Album Stu Bohaterów na stulecie Niepodległej (grudzień 2018)

Śpiewnik
Stu Bohaterów
na stulecie Niepodległej

Śpiewnik Stu Bohaterów na stulecie Niepodległej (grudzień 2018)

W przygotowaniu kolejne albumy:

  • Album Sto Róż Ravensbruck (maj 2019)
  • Album Stu Bohaterów polskiego sportu (maj 2019)
  • Album Stu Bohaterów powstań śląskich (czerwiec 2019)
  • Album Stu Bohaterów Polski Walczącej (lipiec 2019)
  • Album Stu Bohaterów Powstania Sejneńskiego (sierpień 2019)
  • Album Stu Bohaterów Powstania Warszawskiego (wrzesień 2019)
  • Album Stu Bohaterów Powstania Wielkopolskiego (październik 2019)