Magia Czytania – Magia Wiedzy

Czy istnieje sposób na to, aby dziecko uczyło się lepiej i chętniej?

Czytanie jest jedną z najbardziej kluczowych umiejętności w procesie uczenia się, zdobywania i wymiany informacji. Nastały czasy, w których w łatwy i szybki sposób można zebrać ogrom wiedzy. Dominuje obraz. Nawet w szkołach zagwarantowany jest dostęp do internetu w celu uzyskania wysokiego poziomu nauczania, a książka jest atrybutem odchodzącego świata. Czytanie stało się czynnością sprawiającą problem, trącającą nudą i mało znaczącą w stosunku do łatwego dostępu do telewizji, komputerów i smartfonów. Nowomowa komunikatorów oparta na uproszczeniach, emotikonach skracających opis emocji do 😉 lub 🙂 oraz brak interpunkcji i polskich liter, wypiera pisany język polski. Jednak nam – cytując słowa prof. Jerzego Bralczyka – „nie jest obojętne, czy robimy komuś „łaskę” czy „laske””.

Rolą naszej Fundacji jest powstrzymanie procesu zanikania sztuki czytania. Zachęcanie od najmłodszych lat do sięgania po książki. Tworzenie warunków, w jakich to my dorośli mamy wpływ na kształtowanie rozwoju pokoleniowego.

Pamiętajmy, że sięganie po wiedzę z niesprawdzonych źródeł internetowych prowadzi często do daleko idących uproszczeń i bałaganu myślowego. Ten może wpływać na błędne wybory w wyniku czego realizacja celów byłaby utrudniona, a nawet niemożliwa. Wartością są zatem dobre i sprawdzone źródła skąd czerpiemy dane. Umiejętnie wybierajmy te, które mają więcej sprawdzonej wiedzy, realniej opisują świat, w którym żyjemy.

Cieszymy się z faktu rozpoczęcia przygody z magicznym światem czytania i zdobywania wiedzy. To kucz do samorozwoju i osiągania celów – nawet najambitniejszych. Naszym zadaniem jest promocja czytelnictwa, sztuki uczenia się i szybkiego czytania. Zdobywania wiedzy jako nowych praktycznych danych na temat otaczającego nas świata i wydobywania ich z informacyjnego chaosu.